2013. november 24., vasárnap

Csukd be szemed, nyisd ki szád!

Közeleg a Karácsony, mindenki tervezgeti a bejgli sütést, szaloncukor evést és már várjuk a sok-sok finomságot, amik kényeztetően csábítanak a sok-sok felesleges kalória bevitelére. Az Adventi időszak beköszönte előtt, vagy éppen azt feldobandó, megosztunk néhány finom, de egyben nagyon különleges receptet, amik garantáltan megtornáztatják az ízlelőbimbókat. A Buborék II. Szakmai Napján egytől egyig minden süti nagy sikert aratott!
Köszönjük a finom sütiket, és a recepteket Nemes Anitának!

Adrienn kedvence a levendulás finomság volt:



Linzerszívek levendulás citromkrémmel (Limara recptje alapján)

Tészta hozzávalói:
30 dkg finomliszt
20 dkg hideg vaj
10 dkg porcukor
7 dkg őrölt mandula
1 tojás
1 tojás sárgája
1 tk. szárított levendula
Krém hozzávalói:
10 dkg cukor
1,5 citrom leve
1 citrom héja
2 tojás sárgája
12 dkg vaj
3 ek. levendulaszirup
Elkészítés:
A lisztet, a kockára vágott vajat, a mandulát, és a porcukrot morzsásra keverem, majd hozzáadom a tojást és a tojás sárgáját, valamint a levendulát.Addig keverem, míg összeáll a tészta egy gombóccá. Fóliába csomagolom és minimum egy órára hűtőbe teszem, de akár 1-2 napig is pihenhet a hűvösön.
A krémhez a cukrot, a tojások sárgáját és a citromlevet jól elkeverem, lassú tűzön felmelegítem. A vajat kis adagokban teszem hozzá, állandó keverés mellett besűrítem. Hozzáreszelem a citromhéjat, beleöntöm a levendulaszirupot és jól elkeverem. A krémet hűtőbe teszem dermedni.
A lehűlt tésztát 2 mm vastagra nyújtom, majd szív alakú kiszúróval kiszaggatom. 170-180 fokos sütőben kb. 8 percig sütöm, míg szép világos színe lesz. Rácsra teszem hűlni.
A kihűlt szíveket összeragasztom a megdermedt krémmel. Porcukorral megszórva tálalom.
Kb. 30-35 db lesz belőle.

Klárinak az ánizsos kenyér tetszett:



Ánizsos, mazsolás kenyér  (170 fokon)

Hozzávalók:
4 tojás
20 dkg cukor
15 dkg liszt
1/2 csomag sütőpor
1 dkg ánizsmag
5 dkg mazsola
5 dkg olvasztott vaj
Elkészítés:
4 tojás sárgáját 20 dkg cukorral kikeverünk, azután 1 dkg megtisztított ánizsmagot, melynek felét durván megtörjük, továbbá 5 dkg apró, világos mazsolát adunk hozzá. Összekeverjük 15 dkg,  1/2 csomag sütőporral elkevert liszttel. Végül hozzáadjuk a tojások keményre vert habját, és az olvasztott vajat.
Kivajazott, kilisztezett, keskeny, hosszú formába öntjük és szép világosra sütjük.
A kisült tésztát kendőbe csavarjuk és közvetlen felszolgálás előtt szeleteljük.
Az édességek után jól esett egy kis sós is:



Mentás sajtkémes tekercs

Hozzávalók:
1 csomag leveles tészta
1 csokor menta levél
20-25 dkg ricotta krémsajt
1 tojás sárgája
1-2 ek. zsemlemorzsa
Elkészítés:
A tésztát kinyújtjuk, majd 8-9 csíkra vágjuk. A mentaleveleket apróra vágjuk, összekeverjük a ricottával, sóval, zsemlemorzsával. Megkenjünk a kikevert krémmel a tésztacsíkokat, feltekerjük, megkenjük tojássárgával. 180-190 fokra előmelegített sütőben megsütjük.

Próbáljátok ki a recepteket!

2013. november 11., hétfő

A Buborék boszorkánykonyhájában készültek....

Már a júniusi Családi Napra is vittünk pár érdekes dolgot, de a Senzoros szobánk tele van mindenféle gyurmákkal, ragacsokkal, saját "főzésű" játékokkal.
Pár érdekesség receptjét szívesen megosztjuk veletek!

Elsőként az én kedvencem, az áttetsző, zselés állagú mindenféle szörnyecske megformálására alkalmas ragacs receptje:
How to make Glitter Slime ~ fun... put in baby food jars and give as party favors.
6,9 dl meleg víz
4,6 dl ragasztó
1 teáskanál Borax
ételfesték, kevés ecet, hogy még átlátszóbb legyen
és kislányoknak az elengedhetetlen a csillámpor!

A másik verzió jobban hasonlít az igazi gyurmára, de jobb az állaga:


  
 
120 ml ragasztó
120 ml folyékony keményítő
ételfesték
 És végül a főzős gyurma receptje:


2 pohár liszt
1 pohár só
2 pohár víz
ételfesték
2 kanál oliva olaj
2 kanál citromsav
Kis lángon addig főzzük, míg szépen összeáll, és elválik az edény falától. Utána a lábast gyorsan áztassátok be:-)

Próbáljátok ki! Minden recept sokáig eltárolható!

2013. november 6., szerda

Megnyitott az ÚJ BUBI!

Rég óta tervezgettük, hogy milyen játékokat szeretnénk elkészíteni, milyen szobában szeretnénk dolgozni, hogyan tudnánk a legsokoldalúbb fejlesztést nyújtani a hozzánk forduló gyerkőcöknek, családoknak. Végre előttünk állt a nagy lehetőség, és megtaláltuk az ideális helyet a második Bubinak! A hosszú hétvégét a két Bubiban töltöttük, és sikerült minden elképzelésünket megvalósítani!
Az eredeti Bubi továbbra is várja a csoportos TSMT-re, iskolaelőkészítő foglalkozásokra, finommotoros-, és grafomotoros fejlesztésre érkező gyerkőcöket.
Az emeleten, az Új Bubiban pedig egy, a Szenzoros Integrációs Terápiához tervezett álomszoba várja a SzIT-re érkező kicsiket, valamint egy letisztult, zavaró ingerektől mentes iskolás méretű bútorokkal is felszerelt tanuló szoba várja az iskolás nagy gyerekeket, valamint a logopédiára járó kisebbeket.
A pszichológiai tanácsadásra kialakított, fotelekkel és megnyugtató szőnyeggel berendezett szoba segíti a pszichológus és a szülők elmélyült beszélgetését.
Rengeteg meglepetést találtunk ki, ami az első két nap tapasztalatai alapján elbűvöli az emeletre érkező lurkókat. A szenzoros szobában felvillanó fények, a tapogatható, simogatható kuckó, a rengeteg lelógó eszköz felkelti az érdeklődést, és mozgásra, szenzoros tapasztalatok begyűjtésére inspirálja a gyerekeket, miközben az összes érzékszervüket bekapcsolhatjuk, ha úgy szeretnénk. Szülőknek is érdemes megnézni!
A II. Szakmai Napon a szakemberek kipróbálhatják, megnézhetik, megérezhetik, megtapinthatják a mi új büszkeségünket!

2013. október 18., péntek

Maminbaba!

A Bubiban gondolunk a várandós anyukákra, és a babájukkal örömteli közös mozgásra vágyó mamákra is. Novembertől új szolgáltatással várunk mindenkit, aki szeret mozogni, de fontos számára, hogy kibabájától ne kelljen elszakadnia.
 

 
A Maminbaba egy hordozókendős latin fitness, aktív, csinosító tánc tüzes latin zenére. A mamák csinosodnak, közben a csöppségek érzik a zene ritmusát és az anyukájuk boldogságát.


Patrícia mindenkit vár szeretettel, aki részese szeretne lenni egy kiváló csapatnak!

Cím: Buborék Játszóház, 1117 Budapest, Bölcső u. 6. fsz. 1

         Novembertől szerdánként délelőtt 10 órától!

2013. október 6., vasárnap

Kérdések a születésről


Amikor a családok megérkeznek hozzánk, a Buborékba, vagy más, a gyermek megismerésére, felmérésére törekvő intézménybe, a születés körülményeit, és a csecsemő életének kezdeti szakaszát alaposan szeretnék feltérképezni a szakemberek. Bizonyosan kérdezünk első hallásra nehezen megítélhető dolgokat, mint pl., Milyen hosszú volt a vajúdás?- hiszen valljuk be, a vajúdás nem kellemes, és sokszor szorongásokkal teli, tehát, valószínűleg az édesanya hosszúnak élte át, vagy laikusként nehezen értelmezhető mérőszámokat, mint pl. az Apgar érték. Jelen cikkünkben szeretnék egy kicsit pontosítani a fogalmakon, hogy a rájuk irányuló kérdések ne elvont, orvosi kategóriáknak tűnjenek, hanem mindenki megérezze, hogy ezek a jellemzők valóban képet adnak az újszülöttekről.
Mit értünk az alatt, hogy problémamentes volt-e a várandósság? Természetesen az orvosi panaszok minden édesanyába beégnek, és meg is említik, ha volt magas vérnyomás, toxémia, keményedett a hasuk, vagy más, egészségügyi probléma lépett fel. Számunkra azonban az is nagyon fontos, hogy érte-e a családot valamilyen stressz hatás, sajnálatos veszteség, milyen volt a mama közérzete, mennyire aktívan töltötte azt a bizonyos 9 hónapot.
A vajúdásra vonatkozó kérdések szintén sok információt hordoznak a szenzoros szemléletű mozgásterapeuták számára. Azok után, hogy milyen ügyesen helyezkedett be kisbabánk a szülőcsatornába, és különféle okok szerencsés elkerülése mellett természetes úton születhet meg, vajon mennyi időre van szüksége a kitolási szakra való felkészülésre édesanyának és kisbabájának. Először szülő nőknél a vajúdás általában 8-12, többedik szülés alkalmával pedig 1-8 óráig tart. Ha ennél kevesebb időre volt szükség, rohamos szülésről, ha ennél hosszabb időt vett igénybe, akkor anyukát és csecsemőt egyaránt kifárasztó, elhúzódó szülésről beszélhetünk.

A születési súly és testhossz a méhen belüli fejlődésre enged következtetni. Ha a csecsemő a vele azonos korban született babákkal megegyező hosszúságú, de kisebb súlyú, akkor arra gondolhatunk, hogy a várandósság végén lassult le a fejlődése. Ha mind a súly, mind a hossz területén elmarad a „kortársaitól”, akkor hosszabb ideje fennálló fejlődésben való lemaradás valószínűsíthető. Ezekkel a következtetésekkel óvatosan kell bánni, mert a testalkat lehet egyedi, és sok az örökletes tényező is. A fejkörfogat mérete is alkalmas lehet következtetések levonására.
És az a bizonyos Apgar érték. Ez egy olyan, világszerte alkalmazott protokoll, mellyel az újszülötteket fiziológiai tüneteit értékelik a születés utáni 1., 5., 10. percben. Bár több újszülött szakorvos vitatja a vizsgált területek jelentőségét (pl.: bőrszín), de a jelenlegi eljárásrendben a következő 5 területet figyelik: szívhang, légzés, bőrszín, izomtónus,reflexek kiválthatósága. A kapott eredménytől függően 0/1/2 pontot kaphat az újszülött, így, ha minden rendben van, az adott eredmény max.10 lehet. De ugye ezeket a területeket többször is értékelik, ezért az Apgar érték két eredményt ír le, nem pedig azt, hogy 10-ből hány pontot ért el a csecsemő.

Szóval igen fontos tudnunk, hogy mi történik, míg végre haza mehet az új családtag a kórházból!  

2013. szeptember 30., hétfő

Magyar népmesék, a mi kincseink!


Szeptember 30-án ünnepeljük a Magyar Népmese napját! Sok cikkben olvashatunk arról, hogy a mese fontos, fejleszti a gyerekek szövegértését, gazdagítja képzeletvilágukat, segít a feszültségek feldolgozásában, az esti mese megnyugtat, felkészíti a gyerekeket az elalvásra. De miért is válasszunk a népmesék közül az esti olvasáshoz?

Azon túl, hogy a személyes kedvenceim, rengeteg értéket őriznek a népmesék! A mese szó kezdetben inkább példázatot, mondát jelentett. A népmese esetében ennek jelei is fellelhetők, hiszen bár csodás elemekkel tarkított, egyszerű, népi, főleg élő szóban terjedő történetekről beszélünk, a sorok mélyén megtalálható a korabeli ember hétköznapi gondja-baja, hiedelmei, félelmei, világnézete, tehát a mitikus eredet  is. Persze a népmesére különösen jellemző a valóságtól elrugaszkodott „mesebeszéd”, és a történetek „mesebeli szépsége” is. Az égigérő paszuly, és a beszélő állatok ellenére, azért a népmesében nem történhet meg bármi, hanem egy láthatatlan szerkesztő erő mesei elemekkel egy rendszert hoz létre. Egy különleges tükröt tart, melyben az adott nép múltja, jelene, népszokásai, mesterségei, hitvilága, az életbe vetett hite jelenik meg.

A népmesét szokásos szerkezete kiszámíthatóvá, bejósolhatóvá, jól érthetővé teszi már a gyerekek számára is, hiszen a legtöbb estben a bevezető formula (Egyszer volt, hol nem volt, az óperenciás tengeren….) után valamilyen kezdeti nehézség rajzolódik ki előttük, melyet mindig valamilyen bonyodalom követ, de számíthatunk rá, hogy a szerencsés végkifejlet után a megszokott záró formula (És még ma is élnek, ha meg nem hóttak.) zárja a mesét.

Persze a gyermekek sok mesei hasonlattal találkozhatnak, megismerik kultúránk nyelvi elemeit, régi szókincsünket, a mesei monológokból, ahol a főhősök gondolataikba merülnek, megtanulják érzelmeik, gondolataik kifejezését, példát látnak a vágyak, történések késleltetésére stb.

Egy szó, mint száz, a népmesék a felszínen hallható szépség mellett ezernyi dologra tanítanak meg minket, és erősítik kultúránkat.

A Népmese Napján is olvassunk népmesét!

2013. szeptember 25., szerda

Anya, vagy a gyermeke szokik be a közösségbe?


Az új tanév kezdetével egyre több kérdés érkezik hozzánk a csoportjainkba való beszoktatásról, meg arról, mennyire érett már egy kisgyermek arra a foglalkozásra, amit mi valamilyen okból indokoltnak tartanánk. Vajon nem lesz-e túl fárasztó? Nem fog-e hiányozni az otthoni rutin? Hogyan fog játszani a többiekkel? Rengeteg kérdés, amik mind joggal merülnek fel egy félelmekkel teli édesanya lelkében. A mi válaszunk első hallásra kicsit drasztikus lehet, de őszintén azt gondoljuk, hogy akkor, ha az édesanya nem csak tudja hogy gyermekének szüksége van bölcsődei, óvodai, vagy más csoportba való beilleszkedésre, de magában valóban meg is érlelte, és elfogadta ennek gondolatát, akkor az ő magabiztossága átsegíti a csöppséget az új helyzethez való alkalmazkodás nehézségein. Mi is tudjuk, hogy ez nem könnyű sem  gyermeknek, sem anyukának, sem a családnak, ezért nem is szeretnénk senkit kioktatni, sem meggyőzni, csak támogatni. Talán leghasznosabb, ha megosztunk egy levelet, amit egy anyuka írt nekünk, aki kezdetben abban hitt, hogy a család választ tud adni gyermeke minden igényére. A közös munka során azonban megérezte azt is, hogy ezt mi nem megcáfolni szeretnénk, hanem a biztos családi háttér alapjára egy kis pluszt helyezni. Ez megnyugvást hozott az édesanyának és láthatóan segítette a gyermeket is a feloldódásban.
Köszönjük szépen Ildikónak, hogy megosztotta velünk a következő gondolatokat! 
   
        "Kisfiam éppen két éves volt, amikor elkezdte a Buborék-napokat. Kicsit tartottam a beszoktatás miatt, mert nem tudtam, hogyan fogjuk megélni az új helyzetet. Korábban, amikor nagyobb gyermekeim óvodába kerültek, könnyen zajlottak az elválások, hiszen három évesek elmúltak és sok mindent meg tudtunk beszélni az óvodával kapcsolatosan. Biztosan az is jelentőséggel bír, hogy minden gyermek másként viselkedik és érez egy új helyzetben édesanyja nélkül, azonban legalább annyira számítanak az édesanya reakciói is. Ezen kívül meghatározó tényező az édesanya és gyermek közti kötődés minősége, és a bölcsőde utáni tartalmas együtt töltött idő.
Ha az édesanya biztos abban, hogy gyermeke jó helyen van és bízik az ott dolgozó szakemberek tudásában, akkor mindketten, anya és gyermeke is könnyebben veszik a beszoktatás körüli nehézségeket.
A kisfiam először nem igazán fogta fel, hogy mit jelent a búcsúzkodás, hogy ő marad, én pedig elmegyek és néhány órával később visszajövök érte. Ennek ellenére elmondtam neki, hogy mi fog történni. Rövidre fogtuk a búcsúzkodást, mert éreztem, belekeveredünk egy véget nem érő egymás- és önsajnálatba. Először szívesen maradt, de másodszor már tudta, mi fog következni. Kicsit sírt, de röviddel távozásom után már bekapcsolódott a játékba, a közösségi életbe. Öt alkalommal még hasonlóan zajlottak az elköszönések, de a hatodik napon könnyek nélkül, boldogan ment be a csoportszobába. Érezhető volt magabiztossága, az, hogy jól érzi magát. Nagy fordulópont volt ez az életemben, ami valószínű, látható is volt az arcomon.
Nagyszerű dolog, hogy a Buborék-napokon kisfiam társadalmi életet él, közben fejlesztő foglalkozásokon vesz részt és engedtessék meg, hogy megjegyezzem, de nekem is van néhány órám, hogy feltöltődjem, ügyes-bajos dolgaimat intézzem, és végül örüljünk egymásnak, amikor érte megyek.
Köszönöm,
NI"

2013. június 3., hétfő

A Buborék II. Családi Napja


A Bubiban egyre több játékkal, eszközzel találkozhattok, amiket mi, saját kezűleg készítettünk. A sok keresgélés, kutakodás közben arra gondoltunk, hogy a Családi Nap jó lehetőséget teremhetne egy ÖTLETBÖRZÉNEK, ahol mindenki bemutathatná az otthon készített, már jól bevált játékokat, melyekből más családok is ötletet meríthetnek.

Az ÖTLETBÖRZÉRE nevezhettek a Facebookon keresztül, oda feltöltött fényképekkel, vagy a Buborék Családi Napon, a helyszínen. Nincsenek kategóriák, házi robottól, a saját tervezésű rongyikon át, pörgentyűkön, falovakon, saját rajzolású társasjátékon keresztül közösen faragott járművekig minden otthon készített játékot szívesen bemutatunk.


A saját játékot bemutató családok között értékes nyereményeket sorsolunk ki!

Megnyerhető egy minden költséget fedező tábori belépő az ÖKOLÁBNYOM táborunkra,
egy 50% kedvezményre jogosító kupon CIRKUSZOS MOZGÁSFEJLESZTŐ táborunkra,
valamint egy 25% kedvezményre jogosító kupon ZENE ÉS TÁNC, KOMPLEX FEJLESZTŐ táborunkra.

Várjuk a jobbnál jobb játékokat!

2013. május 6., hétfő

Szakmai nap a Buborékban - 2013.május 11.


Borítókép


Buborékban idén is megrendezzük szakembereknek szánt Szakmai Napunkat! Az érzékelés és az észlelés köré felfűzött előadásokban szeretnénk megosztani az érdeklődőkkel a bennünk felgyűlt tapasztalatokat, összegyűjtött tudásunkat, és a sok-sok megfogalmazódó kérdést, ami a témában elmélyedve óhatatanul felmerült érzékszervekkel, azokból származó érzékletekkel, a beérkező információk feldolgozásával kapcsolatban.

Előadásainkban hallani fogják, hogy itt a Buborékban magunkénak érezzük azt az elgondolást, hogy minden mindennel összefügg. Különböző szakterületek, különböző módszerek képviselőinek valódi együtt gondolkodása, együttműködése hozhatja meg az egyes gyerekek számára a sikert, a személyre szabott legmegfelelőbb komplex terápiát. Ezen dolgozunk nap, mint nap a Buborékban, és ezzel a bonyolult összefüggésrendszerrel kapcsolatban szeretnénk gondolatébresztő előadásokon keresztül bemutatkozni.

Szeretettel várjuk a kollégákat!

2013. április 30., kedd

Táborok a Buborékban 2013 nyarán!

Az idén nyáron is sokféle tábort kínálunk a családok számára szem előtt tartva a fejlesztendő területek sokféleségét, és mindenek előtt azt, hogy a gyerekek jól érezzék magukat, és biztonságos környezetben játszhassanak!
Június 24.-28.        Mozdul a szó!
Logopédiai táborunkba első sorban még nem, vagy csak keveset beszélő kicsiket várunk beszédindításra, vagy már jól beszélő nagyobbakat, akiknek anyanyelvi fejlesztésre van szükségük. A logopédiai táborba jelentkező gyermekek első nap logopédiai felmérésen vesznek részt, melynek költségét a tábor díja tartalmazza.

Két csoportban 2-6 éves gyerekek jelentkezését várjuk!

 

Július 1.-5.            Lovagi Torna - Mozgásfejlesztő tábor
Lovagi torna megrendezésére készülünk! Ahhoz, hogy a kis lovagok, és lovag kisasszonyok jól szerepeljenek a versenyen, egy egész hetes mozgásfejlesztő táborral készülünk! A TSMT mellett, Lúdtalp torna, valamint Tartásjavító torna vár a kis apródokra. a kiképzést levezetendő a gyerkőcök játékos gyermek jógán pihenhetik ki fáradalmaikat.

Két csoportban 3-7 éves gyerekek jelentkezését várjuk!
  
Július 8.-12           Bibliai történetek -
Finommotoros/ grafomotoros fejlesztő tábor
Ebben a táborban bibliai történetekkel szeretnénk megismertetni a gyerekeket. A történeteket dramatikus mesejáték keretében dolgozzuk fel. A bibliai történetekhez kapcsolódó másik csoportunk pedig finommotoros fejlesztő foglalkozáson vesz részt, ahol a történetekhez kapcsolódó alkotások elkészítése közben ügyesítjük mind a kezüket, mind a vizuális észlelésüket.

 

Július 8.-12.       Mesetábor pszichológus vezetésével
Pszichológusunk játékos mese-dráma tábort szervez szorongásokkal küzdő, figyelmetlen, magatartási problémákat mutató, visszahúzódó, dadogó gyermekek számára. A gyerekek Szenzoros Integrációs tornán elégíthetik ki mozgásigényeiket, majd színvonalas, tematikus mesék meghallgatása után kezdődhet azok feldolgozása különböző technikákkal. A Mesecsoportba 5-8 éves gyerekek jelentkezését várjuk! Kistestvéreknek, és fiatalabb érdeklődőknek párhuzamosan MeseBuborék tábort szervezünk. Ide 2 éves kortól várjuk a jelentkezéseket!
Július 15.-19.       Zene és tánc tábor- Komplex fejlesztő tábor
Ebben a táborunkban a gyerekek a szokásos fejlesztések helyett a szépséggel, a varázslattal, vagyis magával a zenével és a tánccal ismerkedhetnek meg. A zene világán keresztül megismertetjük a gyerekeket a kottával, ügyesítjük a hallási észlelést, sorrendiséget, ritmust és a matematikát. A tánc kapcsán elmélyülhet a figyelmük, precizitásuk, mozgáskoordinációjuk.
Munkánkat hangszeres bemutatók és táncpedagógus kollégák segítsége színesíti.

Táborunkba 5-8 éves gyerekek jelentkezését várjuk!
Kistestvéreknek és fiatalabb érdeklődőknek ZeneBuborék tábort szervezünk.

 
Július 22.-26.      Sportágválasztó - Mozgásfejlesztő tábor
Az idén első alkalommal megrendezendő Sportágválasztó táborunkban lehetőséget szeretnénk adni a gyerekeknek, hogy a lehető legtöbb sportágban kipróbálhassák magukat, és az egyes edzők, oktatók esetlegesen felfedezhessék a gyerkőcökben rejlő tehetséget.

5-7 éves gyerekek jelentkezését várjuk!

Július 29.- augusztus 2.            Teszvesz város -
Figyelemfejlesztő tábor
Teszvesz város táborunkban a gyerekek Cicóval és barátaival különböző izgalmas és mókás rejtélyek megoldásán keresztül ismerkedhetnek tudománnyal, logikával, állatokkal, földrajzzal, és érdekes vizuális rejtvényekkel. A sok Talány és Varázs mellett minden nap ügyesedhet a gyerekek mozgása is egy kimerítő TSMT foglalkozás alatt.

Két csoportban 4-7 éves gyermekek jelentkezését várjuk!

 

Augusztus 5.-9.              Ökolábnyom és kuktatábor
BuborékTalány táborunkban a környezettudatos életmód alapjait szeretnénk megmutatni. A szelektív hulladékgyűjtéstől kezdve a fel nem használt, vagy már egyszer felhasznált anyagok újra hasznosításán keresztül az egészséges táplálkozásig sokféle érdekes ismerettel gazdagodhatnak a gyerekek. Az egészséges életmód keretén belül pedig nagy hangsúlyt fektetünk a mozgásra és az egészséges ételek közös elkészítésére is!

Két csoportban 3-7 éves gyerekek jelentkezését várjuk!

Augusztus 12.-16. Iskolás leszek! - Iskolára felkészítő tábor
Iskolás leszek!  táborunkban iskolást játszunk, a gyerekeket megpróbáljuk átvezetni az óvodából az iskolába. Az órarendünk szerint délelőtt négy 45 perces foglalkozást fogunk tartani az asztalnál ülve. Természetesen játékosan, de mégis nagyon iskolásan készítjük elő az anyanyelv, matematika, természetismeret, tanulását,valamint a rajzórák (kreatív) eseményeit. Ebben a táborban a feladattudat kialakítása, a figyelmi teljesítmény nyújtása a cél.

Szeptembertől iskolába készülő gyerkőcök jelentkezését várjuk!
Két csoportban 4-8 éves gyermekek jelentkezését várjuk.
Már jelentkezhettek a Bubiban!
Mi már nagyon készülünk!

2013. április 12., péntek

Körülöttünk a világ...


A Buborékban nagyon fontosnak tartjuk a megfelelő érzékelésen alapuló jó színvonalú észlelést ahhoz, hogy a gyerekek, és később a felnőttek is megfelelően igazodjanak el a világban. Teszünk is  érte, a különféle fejlesztéseken, és a tornán, pl.: a taktilis szőnyegen, és a rücskös lépegető köveken. Ez így nagyon tudományosnak hangzik, DE végre itt egy kiállítás, ahol a felnőttek saját élményen keresztül tapasztalhatják meg a hallás - látás - szaglás - tapintás - ízlelés adta érzéseket, élményeket.

plakat3.jpg

A Mezőgazdasági Múzeum új kiállításán nagyszerű élmény vár mindenkit április 21-ig. Igazán apróságok nélkül élvezetes a sok meghökkentő tapasztalás, úgyhogy kellemes Apa-Anya programot kívánunk mindenkinek! 

2013. április 9., kedd

Iskolakezdés – iskolaválasztás


 
Bár az időjáráson nem látszik, de mégiscsak tavasz van, ami többek között az idén tankötelezett korba lépő óvodások és szüleik számára kiemelten fontos időszak. Ilyenkor hoznak döntéseket a családok arról, hogy gyermekük iskolába menjen-e vagy maradjon még óvodában, és legtöbb helyen döntés születik arról is, hova járjon iskolába a hamarosan elsős kisgyerek. A téma aktualitása miatt ebben az írásban áttekintjük az iskolaérettség és az iskolaválasztás néhány fontos szempontját, remélve, hogy ezzel is segítjük a szülőket eligazodni a kérdésben.

A tankötelezettség törvényi szabályozása

Az iskolakezdésre, tankötelezettségre vonatkozó szabályozást a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény tartalmazza. Eszerint a gyerekek hatévesen tankötelezett korúakká válnak. Azonban ez a 2013.január 1-től érvényes szabály azokra a gyerekekre vonatkozik, akik 2007. szeptember 1. előtt születtek, és így 2013. augusztus 31-én betöltik hatodik életévüket – ők a törvény értelmében főszabályként szeptembertől iskolába mennek.

Sok kisgyerek esetében ez egyértelműen a gyerek legfőbb érdekét szolgálja, mert az óvodai évek tapasztalatai alapján, szülei szerint és saját maga szerint is alkalmas már arra, hogy iskolás legyen. De mivel a gyerekek között nagy egyéni különbségek lehetnek ebben a kérdésben is, sok olyan gyereket is találunk, akinél nem ilyen egyértelmű, hogy még az óvodában vagy már az iskolában van-e a legjobb helyen.


A törvény meghatározása szerint az óvodavezető döntése alapján a gyermek még egy évet óvodában maradhat. Az óvodavezető döntését leggyakrabban szakértői vizsgálatra alapozva hozza meg.

Természetesen a szülő (mint gyermeke igazi szakértője) véleménye is számít ebben a kérdésben, a döntés meghozatalakor az óvodavezető ezt is figyelembe veszi.

Mindemellett abban, hogy egy gyerek iskolába menjen vagy maradjon még egy évet óvodában, nagyon gyakran az óvodai férőhelyek szűkös száma is meghatározó tényezővé válik, amely nem szakmai szempontot jelent, de nagy hajtóerő abban, hogy minél több hatéves iskolába menjen. Az iskolaérettség kérdésében érintett szakemberek közös felelőssége, hogy ne ez a szempont legyen a legmeghatározóbb a döntéshozásban.

A szülő március 1. és április 30. között köteles gyermekét beíratni a választott vagy a lakóhelyi körzet szerint illetékes alapfokú oktatási intézménybe.


Az iskolaválasztásról

Amikor egy kisgyerek iskolába megy, a szülőket gyötrő egyik legnehezebb kérdés, hogy melyik iskolát válasszák, milyen intézménybe írassák gyermeküket.

Közhely, de mint minden közhely, igaz is, hogy az elsős számára másodlagos az, hogy milyen iskolát választunk, sokkal fontosabb a tanító néni/bácsi személye. A kisgyerek számára az első osztálynak kell biztosítania az óvodáskor és az iskoláskor közötti átmenetet, ezért az elsős tanító néninek jobban kell hasonlítania egy óvó nénire, mint egy középiskolás tanárra.

A kisgyerek számára a játékos, gondolkodtató, érdekes feladatok azok, amelyek fenntartják azt a természetes érdeklődést a tanulás, az új ismeretek megszerzése iránt, amellyel minden kis elsős belép az iskola kapuján. Ha a tanító néni ügyes, ha az iskola gyerekközpontú, akkor ez a lelkesedés megmarad, és hosszan elkíséri a gyereket a tanulás évein.


Fontos, hogy az iskola, a pedagógus legyen készen arra, hogy fogadja az elsősöket: legyen elfogadó a légkör, amelyben nem a fegyelmezés, a szabályok a hangsúlyosak. Legyen szabad a kis elsősnek játszani, szaladgálni, mozogni, az iskola reagáljon elfogadó módon arra a tényre, hogy egyik kisgyerek sem tud többször negyvenöt percig „jól viselkedni” az iskolapadban. Legyen az iskola pedagógiai megközelítésében kész arra, hogy a kisgyerekekhez alkalmazkodjon. Változatos és érdekes legyen az, ami az órákon zajlik.

Ma már szerencsére természetes, de azért nem árt megemlíteni, hogy elsőben még nem kell a gyerekeket otthoni feladatokkal, gyakorlással terhelni, az otthoni idő a pihenésé, játéké, szülőkkel, családdal való örömteli együttlété.

A gyerekek ebben az életkorban nagyon érzékennyé válnak a teljesítményre, rangsorolnak, értékelik magukat és a többi gyereket az osztályban, ezért nagyon nagy súlya van a tanár visszajelzésének, türelmes, segítő, pozitívan odaforduló attitűdjének. Fontos, hogy a pedagógus, akit választunk, képes legyen a gyerekeket a maga egyediségében nézni és értékelni, a fejlődésüket nagyrészt önmagukhoz mérni és pozitívan, megerősítő módon reagálni a gyerekek teljesítményeire.
 

Érdemes bízni szülői önmagunkban: a szülő az, aki gyermekét a legjobban ismeri, és vele közösen, nyugodtan átgondolva, elengedve a sok megfelelési kényszert válasszuk ki azt az intézményt és pedagógust, ahol és akinél gyermekünk megkezdi évtizedeken át húzódó iskolás életét.


Nagy Éva
Pszichológus

2013. március 20., szerda

A pszichológusi munka kereteiről


Hogyan dolgozik, mit csinál és mit nem csinál egy pszichológus?

A pszichológus olyan segítő szakember, aki az emberi viselkedés, gondolkodás és érzelmi működés ismereteiben szaktudással rendelkezik, a lelki problémák megoldásában segédkezik, és elsősorban értő odafigyeléssel, empátiával, érzelmi támogatással és elfogadással átszőtt segítő beszélgetések folyamatával segíti a hozzá fordulókat abban, hogy saját problémáikra megoldásokat találjanak.
Mi az, amit biztosan nem csinál egy pszichológus? Nem ír fel gyógyszert – konkrétan és képletesen sem. Mivel a pszichológus nem orvos, ezért nem írhat fel gyógyszert. De emellett képletes értelemben sem ad gyógyszert, mert nem csodatudós vagy varázsló és a legritkább esetben mondja meg a kliensnek konkrétan, hogy mit tegyen, hogyan döntsön, mit gondoljon, mit érezzen. Így a gyógyszerek nyújtotta azonnali hatást ne várjuk egy pszichológussal való közös munka folyamatától.    
    

A pszichológus beszélgetéssel, kérdésekkel, tesztekkel és más vizsgáló eljárásokkal igyekszik minél jobban feltárni a problémát. A kliens belső világának és külső kapcsolatrendszerének megismeréséhez hozzátéve saját szaktudását arra törekszik, hogy visszajelzéseivel, megértett összefüggések, magyarázatok megosztásával segítse a kliensét abban, hogy saját problémáira megoldásokat találhasson.

A pszichológusi munka egyik legfontosabb alapelve a titoktartás. Vagyis minden, ami a pszichológusnál elhangzik, az a pszichológus és kliense között marad. Ha a kliens problémájának megoldása szempontjából fontos, akkor megoszthatók ezek az információk másokkal is, de ezt minden esetben a klienssel megbeszélve és beleegyezésével tesszük csak meg.  A titoktartás alól az az eset jelent kivételt, ha a titok megtörése a kliens vagy mások életének, biztonságának megóvása érdekében szükséges (pl. öngyilkossági veszély esetén lehet erről szó).

A pszichológusi munka általában két szakaszból áll. Szükséges egy vizsgálati, feltáró szakasz, amikor körvonalazódik a probléma. Ezt követi a terápiás szakasz, amikor a fókuszba helyezett probléma megoldásán dolgozik a pszichológus és a kliens közösen. Általában egy szerződéskötés alapján zajlik a közös munka, vagyis a pszichológus és a kliens megállapodik a közös munka kereteiben: milyen gyakorisággal, milyen céllal, nagyjából mennyi időn keresztül fognak találkozni és megállapodnak az anyagi feltételekről is. Ez nem egy írásos szerződés, hanem szóbeli megállapodás arról, hogy ki mit vállal a folyamat során.

A gyerekekkel folytatott pszichológusi munka sajátosságai

Amikor a pszichológus gyerekkel dolgozik, fontos tudnunk, hogy a titoktartás a gyereket is megilleti, hiszen a magánszférához való jog általános emberi alapjogként a gyerekekre is kiterjed. Így az, amit a gyerek a pszichológusnál elmond, csak az ő beleegyezésével osztható meg másokkal, akár a szülővel is (kivéve a fentiekben is jelzett helyzetet, ha a titok megtörését az életveszély, a biztonság védelme teszi szükségessé). A szülőt a pszichológus tájékoztathatja arról, ami a foglalkozásokon zajlik, a titoktartás figyelembe vételével.

Amikor gyerekekkel dolgozunk, a vizsgálati szakasz hosszabb lehet, ilyenkor játékkal, beszélgetéssel, rajzolással igyekszünk képet alkotni a problémáról és megtervezni a kezelés menetét.
Általában a gyerekek jellemző tünetei, amivel pszichológushoz fordul a szülő, ritkán olyan elszigeteltek, hogy önmagukba kezelhetők, gyógyíthatók lennének. Szinte mindig nagyon fontos az egész családdal, a szülőkkel is foglalkozni. Ezért van az, hogy amikor a pszichológus gyerekkel dolgozik, ott a szülőkkel való konzultáció szinte ugyanolyan hangsúlyos, mint a gyerekkel töltött idő.

A pszichológus általában nem vállalja a tünet megszüntetését, mint terápiás célt. Abban tud segíteni, hogy a szenvedés enyhüljön, hogy a gyerek és a család közösen találjon megoldást a problémára vagy alakítson ki egy élhetőbb életet, egy jobb minőségű egyensúlyi állapotot.

Mikor érdemes pszichológushoz fordulni?


Mindenkinek vannak néha nehéz időszakai, amikor felborul a testi-lelki egyensúlyunk. Ha a megküzdési képességeink nem elegendők egy-egy ilyen periódus átvészeléséhez, akkor érdemes elgondolkodni azon, hogy külső segítségként pszichológust vegyünk igénybe. Gyerekek esetén gyakran valamilyen testi tünet, viselkedésbeli sajátosság az, ami miatt szükségessé válik egy szakember felkeresése.

Természetes érzés, ha a szülőnek eszébe jut, hogy saját kudarca az, ha pszichológushoz kell fordulnia gyermekével. Ez azonban nem feltétlenül igaz, hiszen szülőnek lenni nagyon nagy feladat és nem mindig megy zökkenőmentesen. Van, hogy jól jön egy külső szem, egy szakértő segítség, akivel megoszthatók a kétségek, megbeszélhetők a nevelési kérdések. Emellett az is fontos, hogy a pszichológus segítségével abban is dönthetünk, hogy egy-egy probléma belefér-e az elég egészséges lelki élet kategóriájába vagy esetleg már olyan mértékben nehezíti meg az alkalmazkodást vagy rontja az életminőséget, hogy mindenképpen kezelést igényel.

Hogyan válasszunk szakembert?

A pszichológus a személyiségével dolgozik, ez a fő eszköze. Így ha szakembert keresünk, hallgassunk a szívünkre: azt válasszuk, aki szimpatikus nekünk, akivel el tudjuk képzelni a bizalomteli közös munkát, akiről azt érezzük, hogy odafigyel ránk, hogy őszintén segíteni akar, és nem ítél meg minket. Akivel azt érezzük, megvan a közös hang, a támogató, elfogadó légkör, és akivel szívesen dolgozunk együtt a megoldandó problémákon.
Nagy Éva  
pszichológus

2013. március 18., hétfő

Hogyan segítjük mi a beszéd beindítását?

A Buborékban a megkésett, vagy akadályozott beszédfejlődésű gyerekeket komplex terápiával segítjük, ahol a nagymozgásnak és a finommozgásnak is elengedhetetlen a szerepe. Harmadik összetevőként pedig természetesen logopédiai terápiával fejlesztjük a beszéd megértését, és a beszédprodukciót. Mi a Meixner-féle, vagy a Juhász-Bittera-féle terápiát alkalmazzuk kezdetben tárgyakkal, majd képekkel, végül az Én is tudok beszélni című könyvel.


Először játékos helyzetek teremtésével bizonyos mozdulatokhoz hangokat kapcsolunk, majd állatok és járművek hangjait utánozzuk. Mikor felkeltettük a gyermekek érdeklődését a "beszéd" iránt, elkezdjük az alap szókincs körébe tartozó főneveket tanítani. Ilyenkor még nem kell a gyermeknek megszólalnia, nem várunk beszédet, csak beszédre való figyelmet, és a megnevezett tárgy visszaadását a felnőttnek.

Mikor kb.: 70-100 szavas /legalább/ passzív szókincse van a lurkónak, elkezdjük az igék megtanítását. Ebben a két fázisban nagy hangsúlyt fektetünk az általánosításra, vagyis arra, hogy anya cipője is cipő, apa cipője is cipő, és a gyermek cipője is cipő, a maci is megy, a kutya is megy, és a kisfiú is megy.


Mikor egyszerű mondatok alkotására már képes a gyermek, elkezdjük a főnevek toldalékolásának megtanulását (birtokos személyjel, tárgyeset, ragok, stb.)
Mellékneveket, számneveket tanítunk, és ebben a szakaszban a gyermekek általában már éretté válnak játékos formában, de tankönyvből való tanulásra.
Jöhet a magasabb szintű grammatika, a kívánságot kifejező mondatok, az összetett mondatok, tárgyas igeragozás, két állítmányos mondatok, stb..

Ebből a rövid felsorolásból is látható, hogy nagyon apró lépésekkel haladunk előre a tipikus nyelvelsajátítás útján. Sok gyakorlással, sok ismétléssel jutunk el a megfelelő színvonalú beszédig. Fontos azonban tisztázni, hogy az akadályozott beszédfejlődésű gyermekek még hosszú időn keresztül segítséget igényelnek a szókincs bővítésében, a szövegértés terén, a matematikai nyelv elsajátításában, és az esetleges tanulási zavarok korrekciójában. 

2013. március 6., szerda

Hogyan segíthetünk, ha nem beszél a gyerek?


Fénykép


Szülőként meleg, szerető, elfogadó légkör biztosításával, sokféle, de a gyermeket nem túlterhelő élmény, inger, lehetőség felkínálásával segíthetünk leginkább gyermekünknek.
Azonban azt is le kell szögezni, hogy az akadályozott beszédfejlődés nem gyógyul meg, nem lehet kinőni, ezért nagyon fontos a probléma felismerése után a mielőbbi diagnosztika, és a megfelelő terápia lehető legkorábbi megkezdése.

Sok logopédiai megközelítés létezik, melyeknek széles szakirodalmi háttere könnyedén hozzáférhető. A következőkben azt szeretném röviden bemutatni, hogy mi a Buborékban hogyan segítünk a hozzánk forduló családoknak, gyermekeknek.

A modern megközelítés szerint a mozgás és a beszédfejlődés szorosan összefügg. A diszfáziás gyermekeknél a mozgásfejlesztésnek fontos szerepe van az idegrendszer érésének elősegítésében, valamint a jó színvonalú szenzoros integráció kialakulásában, vagyis a külvilágból érkező hatások, élmények, hangok, érzetek, illatok megfelelő feldolgozásában.

Fénykép

Mi a Bubiban szintén hiszünk a mozgásfejlesztés jótékony hatásában, ezért nálunk a még meg nem indult, vagy alacsony színvonalú beszéd- és kommunikációs problémák esetében elsőként TSMT, vagy SZIT terápia megkezdését javasoljuk. Ezt követi, vagy ezzel párhuzamosan zajlik a beszédindító terápia, mely nem tükör előtt végzett nyelvgyakorlatokat, hanem játékos hang előcsalogatást, a hangadás örömének felismertetésé, majd szó és grammatikatanítást jelent. A diszfázia terápiája egy hosszadalmas folyamat, mely általában még iskolás korban is szükséges.

Hogyan segítünk a hozzánk fordulóknak?
Egy részletes, és komplex vizsgálatot követően terápiás javaslatot teszünk a szülőknek, ahol elmondjuk a javaslatainkat, és azt, hogy mi az általunk kínált lehetőségek közül mit tartanánk a leghatékonyabbnak. Ezek a lehetőségek a következők:
Fénykép
I. Egész napos beszédindító csoport
Ez a csoportunk bölcsi/ovi formában reggeltől délutánig tart. A gyerkőcöknek egész nap inspiráló környezetet biztosítunk, és szeretetteljes légkört teremtve számukra fejlesztő hatású játékokat szervezünk. Az egész nap során 3 foglalkozást szervezünk, melyek egyéni, vagy mikrocsoportos formában illeszkednek a gyerekek egyéni igényeihez.
- Csoportos TSMT, ahol csoportos helyzetben, de a saját szintjén segítjük a gyerekek idegrendszerének érését, a feladattudat kialakulását, a kommunikáció fejlődését, a nagymozgás fejlesztését.

Fénykép
- Finommotoros fejlesztés, ahol érdekes, sokféle eszközből készített alkotásokon keresztül fejlesztjük a gyerekek finomabb mozgásait. Ez nem a szépírásról, vagy a művészi rajzokról szól, hanem a csippentésről, tépésről, gyűrésről, firkálásról, ujjal festésről, tapintásról, és az apróbb mozgások pontosításáról.
Fénykép
- Beszédindító terápia, ahol kommunikációt tanítunk, sokat hangoztatunk, majd tárgydoboz, és később képek segítségével szavakat, nyelvtani kapcsolatokat tanítunk (Meixner-módszer).

Fénykép

II.  Szükség esetén egyéni TSMT, majd, mikor a gyermek érett rá, csoportos TSMT, amit rövid beszédindító terápiával együtt szervezünk. Ekkor (Meixner-módszer szerint) a szótanulás mellett konzultációval segítjük a családokat. A személyreszabott tananyag összeállítása után otthoni gyakorlással haladnak a gyermekek a nyelv elsajátításának útján.

III. Egyéni TSMT/SZIT terápiát szoktunk javasolni abban az esetben, ha a gyermek életkora még hagy egy kis türelmi időt, vagy a gyermek éretlensége azt indokolja.


Bővebb információt szívesen adunk személyes konzultáció keretében!